Κυριάρχησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέναντι στον Ράονιτς – Πήρε το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά

Δυναμική εκκίνηση έκανε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο US Open, όπου κυριάρχησε του Μίλος Ράονιτς, παίρνοντας στα χέρια του το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά της Νέας Υόρκης.

Κυριάρχησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στην αναμέτρηση του με τον Καναδό επαγγελματία τενίστα Μίλος Ράονιτς, και στα τρία σετ, κατακτώντας το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο του τουρνουά της Νέας Υόρκης.

Να σημειωθεί πως ο πετυχημένος Έλληνας τενίστας για πρώτη φορά δεν είχε στο πλευρό του τον πατέρα του Απόστολο, αλλά τον Μαρκ Φιλιππούση, τον αδερφό του Πέτρο και την Ισπανίδα σύντροφό του Πάουλα Μπαντόθα.

Ο αθλητής στην διάρκεια του αγώνα επικράτησε με άνεση 6-2, 6-3, 6-4 και θα παίξει στους 64 της διοργάνωσης με τον 21χρονο Ελβετό Ντόμινικ Στρίκερ, ο οποίος βρίσκεται στο νούμερο 128 της κατάταξης.

Σε αντίθεση με την περσινή πρεμιέρα του κόντρα στον Ντανιέλ Γκαλν, ο Στέφανος Τσιτσιπάς φέτος έκανε μια δυνατή εκκίνηση και πήρε τον έλεγχο του αγώνα χωρίς να χάσει καμία στιγμή, ακόμα και όταν έμεινε πίσω με μπρέικ στο τρίτο σετ. Σέρβιρε αποτελεσματικά, έβγαλε μεγάλες επιστροφές, ήταν καλός στο φιλέ, φτάνοντας έτσι σε μια επιβλητική νίκη. Μάλιστα ήταν η πρώτη νίκη του Έλληνα άσου επί του Ράονιτς που στα προηγούμενα δύο ματς είχε νικήσει 3-0 και 2-0.

Η δυναμική του Τσιτσιπά στο ματς φάνηκε όταν στο τρίτο σετ ο Ράονιτς έκανε μπρέικ και κατόρθωσε να φτάσει στο 2-4, όμως στη συνέχεια ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε τέσσερα σερί γκέιμ και τελείωσε το σετ και το ματς σε 1 ώρα και 56 λεπτά.