Επικός ο αγώνας μεταξύ Γερμανίας & Ελλάδας – Τι συνέβη με τον Σρέντερ και αποβλήθηκε

Προκρίθηκε στα ημιτελικά του EuroBasket 2022 η Γερμανία, μετά την νίκη της με την Ελλάδα.

Η Γερμανία με σκορ 107-96 προκρίθηκε στα ημιτελικά του EuroBasket 2022 μετά τον επικό αγώνα με την Ελλάδα, εντυπωσιάζοντας τα πλήθη με την τεχνική τους, ενώ εξωπραγματική ήταν η ευστοχία τους στο πρώτο δεκάλεπτο (8/12 τρίποντα). Πιο αναλυτικά:

Γερμανία: Γκιφάι 3, Χόλατζ, Λο 3 (1/8 σουτ), Ομπστ 19 (5/7 τρίποντα), Σρούντερ 26 (5/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη, 5 φάουλ σε 31 λεπτά), Σένγκφελντερ, Τάις 13 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 16 ριμπάουντ), Τίμαν 10 (6/6 βολές), Φόγκτμαν 8 (2), Βάγκνερ 19 (2/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα), Γουάιλερ-Μπαμπ 6, Βόλφαρθ-Μπότερμαν.

Ελλάδα: Αγραβάνης 7 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 31 (12/17 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/8 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 30 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4, Κώστας Αντετοκούνμπο, Καλάθης 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 13 (3/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης 18 (1/1 δίποντο, 4/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λούντζης, Παπαγιάννης 6, Παπανικολάου 7 (1), Παπαπέτρου, Σλούκας 8 (1/6 σουτ, 3 ασίστ).

Η χειρονομία του Ντένις Σρέντερ

Παρά την εντυπωσιακή μπασκετική βραδιά δεν έλειψαν όμως και τα παρατράγουδα. Πιο αναλυτικά, λίγο πριν το φινάλε του αγώνα ο Ντένις Σρέντερ πρωταγωνίστησε με αρνητικό τρόπο, κάνοντας μια χειρονομία στον ελληνικό πάγκο. Συγκεκριμένα, ενώ η Γερμανία ήταν μπροστά στο σκορ με 103-82, ο Σρέντερ γύρισε προς τον ελληνικό πάγκο και έκανε μια χυδαία χειρονομία, πιάνοντας… χαμηλά το σορτσάκι του.

Η κίνηση αυτή έγινε αντιληπτή από τους παίκτες της Εθνικής, αντιδρώντας τόσο προς τον ίδιο όσο και προς τους διαιτητές, οι οποίοι στο τέλος τον απέβαλλαν από τον αγώνα.